GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Skålar 3262558
*
nr 326 2558
Skålar
2 st+ vas, Gustafsberg, Argenta
Utrop:
100 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 september 2004
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/9 20:16:02
1
350 kr
4/9 16:48:00
2
200 kr
4/9 23:19:24
3
500 kr
6/9 10:51:35
4
600 kr
6/9 13:06:07
3
600 kr
6/9 13:06:36
3
650 kr
6/9 15:26:22
5
Vinnande bud
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustafsberg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skålar vas wilhelm kåge
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:13
-
6549 Grötskålar
3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:40
-
6180 Skålar
+ fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:08
-
6551 Skålar
+ fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:43
*
Skålar
nr 326 2558
Skålar
2 st+ vas, Gustafsberg, Argenta
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 6 september 2004 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 2/9 20:16:02 | 1 | 350 kr |
| 4/9 16:48:00 | 2 | 200 kr |
| 4/9 23:19:24 | 3 | 500 kr |
| 6/9 10:51:35 | 4 | 600 kr |
| 6/9 13:06:07 | 3 | 600 kr |
| 6/9 13:06:36 | 3 | 650 kr |
| 6/9 15:26:22 | 5 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: argenta filigran gustafsberg gustavsberg keramik silverinläggning silverinläggningar skålar vas wilhelm kåge
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:13 -
6549 Grötskålar
3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:40 -
6180 Skålar
+ fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:08
-
6551 Skålar
+ fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:43



